Skip to content

2451 Magnolia RdVineland, NJ 08361

Built 1967

Owner
---
Last Sale Price
$462,000
Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block5223
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,651
Acreage0.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,100
14%
Improvement Value:$236,200
86%
Total Assessment$274,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,734+0.7%
2024$8,676+5.0%
2023$8,265+2.9%
2022$8,029+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$462,000
Sq Ft3,651DeedBook 4267, Page 2809Recorded3/4/2025

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 4052, Page 9724

Property Sale

SaleMulti
$365,000
DeedBook 2881, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1967