Skip to content

2415 Magnolia RdVineland, NJ 08361

Built 1964

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 30, 2004

Property Information

Block5223
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,226
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
17%
Improvement Value:$188,600
83%
Total Assessment$227,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,997+0.7%
2024$6,949+5.2%
2023$6,608+3.1%
2022$6,412+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2792, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1964