Skip to content

1665 S Spring RdVineland, NJ 08361

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2064

Property Information

Block5223
Lot34
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,683
Acreage1.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
33%
Improvement Value:$90,900
67%
Total Assessment$135,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,061+0.7%
2024$4,033+5.3%
2023$3,830+3.1%
2022$3,713+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 1029, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1949