Skip to content

2339 Franklin DrVineland, NJ 08361

Built 1954

Last Sale Price
$47,900
Last Sale Date
Jul 31, 1980

Property Information

Block5225
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,107
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
29%
Improvement Value:$93,800
71%
Total Assessment$131,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,931+0.7%
2024$3,903+5.3%
2023$3,706+3.1%
2022$3,593+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$47,900
DeedBook 1350, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1954