Skip to content

2363 Franklin DrVineland, NJ 08361

Built 1958

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
May 18, 2012

Property Information

Block5225
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,523
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,700
16%
Improvement Value:$201,100
84%
Total Assessment$238,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,603+0.7%
2024$7,553+5.0%
2023$7,195+2.9%
2022$6,990+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4092, Page 6198

Property Sale

Sale
$44,500
DeedBook 1188, Page 1066

Property Built

Built

Year Built: 1958