Skip to content

2460 Buttonwood DrVineland, NJ 08361

Built 1964
Other Exempt

Last Sale Price
$399,900
Last Sale Date
Mar 16, 2023

Property Information

Block5233
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,577
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,300
11%
Improvement Value:$266,300
89%
Total Assessment$300,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$9,508+21.0%
2023$7,855+2.9%
2022$7,631+1.4%
2021$7,526+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$399,900
Sq Ft3,577DeedBook 4240, Page 421Recorded3/30/2023

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4074, Page 9793

Property Sale

Sale
$284,000
DeedBook 4037, Page 3613

Property Built

Built

Year Built: 1964