Skip to content

2500 Barry DrVineland, NJ 08361

Built 1959

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
May 30, 2007

Property Information

Block5234
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-CB
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,548
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
25%
Improvement Value:$121,300
75%
Total Assessment$160,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,123+0.7%
2024$5,089+5.0%
2023$4,848+2.9%
2022$4,710+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook 4025, Page 4248

Property Built

Built

Year Built: 1959