Skip to content

2545 Michelon CtVineland, NJ 08361

Built 2002

Last Sale Price
$434,900
Last Sale Date
Dec 12, 2024

Property Information

Block5234
Lot28
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,916
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
21%
Improvement Value:$171,600
79%
Total Assessment$216,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,651+0.7%
2024$6,608+5.0%
2023$6,294+2.9%
2022$6,115+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$434,900
Sq Ft1,916DeedBook 4264, Page 3502Recorded12/17/2024

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 2608, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 2002