Skip to content

1922 Venezia AveVineland, NJ 08361

Built 2014

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Dec 3, 2013

Property Information

Block5235
Lot26
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,143
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
31%
Improvement Value:$110,200
69%
Total Assessment$159,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,085+0.7%
2024$5,051+5.0%
2023$4,812+2.9%
2022$4,674+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

SaleMulti
$210,000

From:

To:

DeedBook 4112, Page 1782Recorded12/4/2013

Also conveyed in this deed

2 parcels