Skip to content

3406 Dante AveVineland, NJ 08361

Built 2012

Last Sale Price
$115,500
Last Sale Date
Jan 27, 2012

Property Information

Block5237
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,156
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
31%
Improvement Value:$112,100
69%
Total Assessment$162,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,174+0.7%
2024$5,140+5.0%
2023$4,896+2.9%
2022$4,756+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$115,500
DeedBook 4089, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 2012