Skip to content

3329 Tuttlegrove RdVineland, NJ 08361

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2024

Property Information

Block5236
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,720
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
16%
Improvement Value:$264,200
84%
Total Assessment$315,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,042+0.7%
2024$9,976+15.4%
2023$8,644+2.9%
2022$8,398+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft2,720DeedBook 4232, Page 8221Recorded9/22/2022

Property Sale

Sale
$279,990

From:

To:

Sq Ft2,720DeedBook 4123, Page 1129Recorded11/18/2014

Property Sale

Sale
$79,750

From:

To:

DeedBook 4116, Page 3031Recorded4/21/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014