Skip to content

3359 Tuttlegrove RdVineland, NJ 08361

Built 2013

Last Sale Price
$288,407
Last Sale Date
Jun 24, 2013

Property Information

Block5236
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,384
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
18%
Improvement Value:$231,300
82%
Total Assessment$283,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,036+0.7%
2024$8,977+5.0%
2023$8,551+2.9%
2022$8,307+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$288,407

From:

To:

DeedBook 4106, Page 7085Recorded7/8/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013