Skip to content

1319 Venezia AveVineland, NJ 08361

Built 1977

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 1, 2006

Property Information

Block5301
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,105
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
23%
Improvement Value:$130,200
77%
Total Assessment$169,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,406+0.7%
2024$5,371+5.0%
2023$5,116+2.9%
2022$4,970+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 4014, Page 5853

Property Built

Built

Year Built: 1977