Skip to content

1476 Utopia LnVineland, NJ 08361

Built 1965

Last Sale Price
$74,000
Last Sale Date
Aug 16, 1982

Property Information

Block5302
Lot28
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,128
Acreage1.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
23%
Improvement Value:$140,000
77%
Total Assessment$181,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,763+0.7%
2024$5,725+5.0%
2023$5,454+2.9%
2022$5,298+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 1432, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1965