Skip to content

3578 Italia AveVineland, NJ 08361

Built 1977

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 10, 2022

Property Information

Block5302
Lot35
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1S-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,360
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
19%
Improvement Value:$173,900
81%
Total Assessment$214,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,814+0.7%
2024$6,769+26.4%
2023$5,357+2.9%
2022$5,204+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,360DeedBook 4228, Page 5994Recorded6/16/2022

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,360DeedBook 4213, Page 3996Recorded8/4/2021

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2719, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1977