Skip to content

2181 Swan DrVineland, NJ 08361

Built 1983

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 10, 2024

Property Information

Block6403
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,404
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,900
25%
Improvement Value:$112,800
75%
Total Assessment$149,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,766+0.7%
2024$4,735+5.0%
2023$4,510+2.9%
2022$4,382+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,404DeedBook 4258, Page 657Recorded7/16/2024

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,404DeedBook 4244, Page 6131

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,404DeedBook 4243, Page 9357Recorded7/10/2023

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 1485, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1983