Skip to content

1245 Utopia LnVineland, NJ 08361

Built 1973

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Oct 20, 2016

Property Information

Block5303
Lot40
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,068
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
25%
Improvement Value:$119,400
75%
Total Assessment$159,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,085+0.7%
2024$5,051+5.0%
2023$4,812+2.9%
2022$4,674+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft2,068DeedBook 4146, Page 8555Recorded11/9/2016

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 1821, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1973