Skip to content

4470 Italia AveVineland, NJ 08361

Built 1956
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2055

Property Information

Block5304
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A- -,3
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
9%
Improvement Value:$544,100
91%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,104+0.7%
2024$18,978+5.0%
2023$18,078+2.9%
2022$17,562+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 824, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1956