Skip to content

4678 Italia AveVineland, NJ 08361

Built 1973

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 12, 2024

Property Information

Block5304
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,652
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
22%
Improvement Value:$159,500
78%
Total Assessment$204,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,511+0.7%
2024$6,468+5.0%
2023$6,162+2.9%
2022$5,986+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,652DeedBook 4256, Page 8869Recorded6/18/2024

Property Built

Built

Year Built: 1973