Skip to content

1015 S Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 1971

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Mar 27, 2023

Property Information

Block5502
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,008
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,200
26%
Improvement Value:$89,500
74%
Total Assessment$120,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,843+0.7%
2024$3,818+5.0%
2023$3,637+2.9%
2022$3,533+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,008DeedBook 4240, Page 2482Recorded4/5/2023

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4093, Page 997

Property Built

Built

Year Built: 1971