Skip to content

1104 Rae DrVineland, NJ 08360

Built 1962

Last Sale Price
$62,500
Last Sale Date
Dec 31, 1987

Property Information

Block5502
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,260
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,000
20%
Improvement Value:$116,000
80%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,367+0.7%
2024$4,336+5.3%
2023$4,119+3.1%
2022$3,994+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 1699, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1962