Skip to content

1542 Mosswood DrVineland, NJ 08360

Built 1966

Owner
---
Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 23, 2025

Property Information

Block5602
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,480
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,600
21%
Improvement Value:$122,500
79%
Total Assessment$155,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,938+0.7%
2024$4,906+5.0%
2023$4,673+2.9%
2022$4,540+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft2,480DeedBook 4270, Page 7588Recorded5/27/2025

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 1433, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1966