Skip to content

1582 Mosswood DrVineland, NJ 08360

Built 1990

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 8, 2002

Property Information

Block5602
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,562
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,600
17%
Improvement Value:$156,500
83%
Total Assessment$189,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,021+0.7%
2024$5,981+5.0%
2023$5,698+3.7%
2022$5,497+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2627, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1990