Skip to content

894 Michael AveVineland, NJ 08360

Built 1986

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block5603
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,188
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
17%
Improvement Value:$137,200
83%
Total Assessment$166,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,285+0.7%
2024$5,251+23.9%
2023$4,239+2.9%
2022$4,118+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$262,000
Sq Ft1,188DeedBook 4229, Page 1424

Property Sale

Sale
$156,900

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 4144, Page 2339Recorded8/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1986