Skip to content

912 Michael AveVineland, NJ 08360

Built 1946

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Jun 5, 2015

Property Information

Block5603
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,449
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
21%
Improvement Value:$123,900
79%
Total Assessment$157,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,015+0.7%
2024$4,982+5.0%
2023$4,745+2.9%
2022$4,610+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$83,000

From:

To:

Sq Ft1,449DeedBook 4129, Page 4049Recorded6/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1946