Skip to content

229 E Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2014

Property Information

Block5801
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-O-3UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage846
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,100
30%
Improvement Value:$82,900
70%
Total Assessment$119,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,789+0.7%
2024$3,764+5.0%
2023$3,585+2.9%
2022$3,483+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$26,300
DeedBook 4061, Page 9037

Property Built

Built

Year Built: 1900