Skip to content

201 E Walnut RdVineland, NJ 08360

Built 1960

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Sep 12, 2019

Property Information

Block5801
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,120
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,400
24%
Improvement Value:$103,300
76%
Total Assessment$136,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,353+0.7%
2024$4,324+5.0%
2023$4,119+2.9%
2022$4,001+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,120DeedBook 4184, Page 9874Recorded9/19/2019

Property Sale

Sale
$161,250
DeedBook 4036, Page 8323

Property Built

Built

Year Built: 1960