Skip to content

1162 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Mar 30, 2020

Property Information

Block5804
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1.75S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,411
Acreage1.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,400
23%
Improvement Value:$122,800
77%
Total Assessment$160,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,101+0.7%
2024$5,067+5.0%
2023$4,827+2.9%
2022$4,689+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$179,000
Sq Ft1,411DeedBook 4193, Page 5662Recorded5/8/2020

Property Built

Built

Year Built: 1920