Skip to content

955 Magnolia Rd(Unit C0001)Vineland, NJ 08360

Built 1988

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Sep 21, 1989

Property Information

Block5804
Lot3001
QualifierC0001
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description2S-F -1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,668
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,300
16%
Improvement Value:$96,500
84%
Total Assessment$114,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,405+0.7%
2024$3,381+5.4%
2023$3,209+3.2%
2022$3,110+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1813, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1988