Skip to content

689 Magnolia RdVineland, NJ 08360

Built 1960

Last Sale Price
$12,750
Last Sale Date
Nov 1, 2060

Property Information

Block5805
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,606
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
22%
Improvement Value:$111,400
78%
Total Assessment$143,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,322+0.7%
2024$4,292+5.3%
2023$4,077+3.1%
2022$3,953+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$12,750
DeedBook 947, Page 209

Property Sale

Sale
$309,640
Sq Ft1,606DeedBook 4271, Page 5408Recorded6/13/2025

Property Built

Built

Year Built: 1960