Skip to content

1608 S State StVineland, NJ 08360

Built 1972

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Jul 16, 2013

Property Information

Block5806
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,543
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,100
19%
Improvement Value:$128,800
81%
Total Assessment$158,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,059+0.7%
2024$5,026+5.0%
2023$4,788+2.9%
2022$4,651+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000

From:

To:

Sq Ft1,543DeedBook 4107, Page 817Recorded7/17/2013

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 1876, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1972