Skip to content

1229 Tammie TerVineland, NJ 08360

Built 2012

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Nov 9, 2012

Property Information

Block5809
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,373
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
23%
Improvement Value:$130,900
77%
Total Assessment$170,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,426+0.7%
2024$5,390+5.0%
2023$5,134+2.9%
2022$4,988+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 4098, Page 3281

Property Built

Built

Year Built: 2012