Skip to content

1226 S East AveVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$224,900
Last Sale Date
Sep 14, 2022

Property Information

Block5809
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,238
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,500
30%
Improvement Value:$82,200
70%
Total Assessment$117,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,748+0.7%
2024$3,723+5.0%
2023$3,546+2.9%
2022$3,445+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$224,900
Sq Ft1,238DeedBook 4232, Page 7246Recorded9/21/2022

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 2600, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1920