Skip to content

2330 S Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 4, 1985

Property Information

Block6001
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage816
Acreage3.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
47%
Improvement Value:$54,600
53%
Total Assessment$102,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,273+0.7%
2024$3,252+5.0%
2023$3,097+2.9%
2022$3,009+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930