Skip to content

3003 N Mill RdVineland, NJ 08360

Built 1989
Industrial

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Aug 1, 2019

Property Information

Block603
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description1S-F(2) 2S-F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,301
Acreage4.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
20%
Improvement Value:$333,800
80%
Total Assessment$417,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,287+0.7%
2024$13,199+5.0%
2023$12,573+2.9%
2022$12,214+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft3,301DeedBook 4183, Page 3070Recorded8/6/2019

Property Sale

Sale
$417,500
DeedBook 4095, Page 2781

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 1699, Page 276

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 1538, Page 248