Skip to content

2325 Delmar AveVineland, NJ 08360

Built 2008

Last Sale Price
$269,900
Last Sale Date
May 23, 2014

Property Information

Block6101
Lot60
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,942
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,900
17%
Improvement Value:$195,100
83%
Total Assessment$236,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,514+0.7%
2024$7,465+5.0%
2023$7,111+2.9%
2022$6,908+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$269,900

From:

To:

Sq Ft2,942DeedBook 4117, Page 8982Recorded6/4/2014

Property Sale

Sale
$307,545
DeedBook 4049, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 2008