Skip to content

577 W Elmer Rd(Unit C0001)Vineland, NJ 08360

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2019

Property Information

Block6102
Lot701
QualifierC0001
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,232
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,000
11%
Improvement Value:$145,800
89%
Total Assessment$163,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,215+0.7%
2024$5,181+5.0%
2023$4,935+2.9%
2022$4,794-9.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2120, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1989