Skip to content

2395 S Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2007

Property Information

Block6105
Lot43
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class45
Description1.5S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,144
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
19%
Improvement Value:$142,900
81%
Total Assessment$176,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,633+0.7%
2024$5,595+5.0%
2023$5,330+2.9%
2022$5,178+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987