Skip to content

520 W Sherman AveVineland, NJ 08360

Last Sale Date
Jun 2, 2065

Property Information

Block6104
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage2.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$47,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,500+0.7%
2024$1,490+5.0%
2023$1,419+2.9%
2022$1,379+1.4%
Property History
Sales1Foreclosures1

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 4122, Page 7273Recorded11/5/2014

Foreclosure Case F-028996-10

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment