Skip to content

2343 S Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 1940

Last Sale Price
$23,900
Last Sale Date
Jun 28, 1977

Property Information

Block6105
Lot46
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage880
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,200
33%
Improvement Value:$74,100
67%
Total Assessment$111,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,294+0.7%
2024$3,270+5.4%
2023$3,103+3.2%
2022$3,008+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$23,900
DeedBook 1265, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1940