Skip to content

419 E Elmer RdVineland, NJ 08360

Built 1885

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
May 3, 2017

Property Information

Block6201
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,632
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
26%
Improvement Value:$101,300
74%
Total Assessment$137,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,372+0.7%
2024$4,343+5.0%
2023$4,137+2.9%
2022$4,019+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 4153, Page 2662Recorded5/22/2017

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 4134, Page 84Recorded10/14/2015

Property Built

Built

Year Built: 1885