Skip to content

755 S Seventh StVineland, NJ 08360

Built 1917

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block4905
Lot43
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description2S-S- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,634
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
23%
Improvement Value:$100,200
77%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,139+0.7%
2024$4,112+5.0%
2023$3,917+2.9%
2022$3,805+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$163,000
Sq Ft1,634DeedBook 4228, Page 4927Recorded6/14/2022

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 2129, Page 189

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 1844, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1917