Skip to content

1261 Roosevelt BlvdVineland, NJ 08361

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2006

Property Information

Block6301
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class45
Description1S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,996
Acreage2.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
21%
Improvement Value:$192,600
79%
Total Assessment$243,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,763+0.7%
2024$7,711+5.0%
2023$7,346+2.9%
2022$7,136+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993