Skip to content

1073 Roosevelt BlvdVineland, NJ 08361

Built 1979

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jun 2, 2016

Property Information

Block6301
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,119
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,700
27%
Improvement Value:$105,600
73%
Total Assessment$144,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,595+0.7%
2024$4,564+5.0%
2023$4,348+2.9%
2022$4,224+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,119DeedBook 4141, Page 9607Recorded6/7/2016

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4026, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1979