Skip to content

1313 Garry AveVineland, NJ 08361

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2017

Property Information

Block6303
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,632
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,600
21%
Improvement Value:$160,900
79%
Total Assessment$203,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,229+0.7%
2024$6,187+5.2%
2023$5,881+3.1%
2022$5,706+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1975

Property Sale

Sale
$4,500
DeedBook 1226, Page 129