Skip to content

1418 Rogers AveVineland, NJ 08361

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 3, 2021

Property Information

Block6303
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description1S-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,419
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,900
32%
Improvement Value:$89,500
68%
Total Assessment$131,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,184+0.7%
2024$4,156+5.0%
2023$3,959+2.9%
2022$3,846+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$13,900

From:

To:

Sq Ft1,419DeedBook 4124, Page 3936Recorded12/31/2014

Property Built

Built

Year Built: 1948