Skip to content

2111 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1948

Last Sale Price
$153,420
Last Sale Date
Jun 12, 2015

Property Information

Block6303
Lot51
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description1S-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,597
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
21%
Improvement Value:$139,000
79%
Total Assessment$176,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,607+0.7%
2024$5,570+5.0%
2023$5,306+2.9%
2022$5,154+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$153,420

From:

To:

Sq Ft1,597DeedBook 4130, Page 1343Recorded6/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 1948