Skip to content

1848 Arrowhead TrVineland, NJ 08361

Built 2005

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 24, 2008

Property Information

Block6304
Lot31
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,958
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
20%
Improvement Value:$152,900
80%
Total Assessment$190,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,072+0.7%
2024$6,032+5.0%
2023$5,746+2.9%
2022$5,582+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4043, Page 1746

Property Sale

Sale
$257,565
DeedBook 2911, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 2005