Skip to content

1588 Cherokee LnVineland, NJ 08361

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2012

Property Information

Block6304
Lot58
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,028
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,300
14%
Improvement Value:$235,200
86%
Total Assessment$273,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,708+0.7%
2024$8,651+5.0%
2023$8,241+2.9%
2022$8,005+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$358,565
DeedBook 4009, Page 3145

Property Built

Built

Year Built: 2006