Skip to content

2043 S Spring RdVineland, NJ 08361

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2005

Property Information

Block6401
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,822
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,200
29%
Improvement Value:$87,500
71%
Total Assessment$123,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,689-5.7%
2024$3,913+5.0%
2023$3,727+10.6%
2022$3,371+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949